Rodzaje dekoracji

Aplikacja

Najstarszym sposobem dekorowania porcelany jest jej ręczne malowanie, wymagające niezwykłej precyzji oraz wieloletniej praktyki. Zdobienie porcelany przy użyciu kalki obecnie należy do najczęściej stosowanych technik. Cieniutką zwilżoną kalkę nakłada się na powierzchnię przedmiotu, a pod wpływem wysokiej temperatury dekoracja łączy się z glazurą. Nakładanie kalki wymaga dużej precyzji oraz doświadczenia, tym samym wkład pracy ręcznej jest tu nie do przecenienia. W przypadku dużych powierzchni stosuje się zdobienie metodą fond, za pomocą specjalnych pistoletów, spryskuje się wyznaczoną powierzchnię odpowiednim kolorem.

Coraz rzadziej spotykanym, a zarazem najszlachetniejszym zdobieniem porcelany jest trawienie jej kwasem, za pomocą, którego uzyskuje się dekorację wklęsło-wypukłą, która następnie jest złocona.

Efekt mat- połysk, można uzyskać na porcelanie na trzy sposoby:

- matowa powierzchnia porcelany zdobiona jest na zasadzie dekoracji fond tylko w wybranych miejscach na inny kolor
- szkliwiona już porcelana w niektórych fragmentach poddawana jest działaniu kwasów, które matowią glazurę
- przed włożeniem przedmiotu do glazurowej kąpieli, mające pozostać matowymi miejsca pokrywa się specjalnym woskiem, który chroni je przed przyjęciem glazury

Rodzaje dekoracji

Wykonywane na porcelanie dekoracje można podzielić, na cztery osobne grupy, ze względu na rodzaj powierzchni, na którą są nanoszone oraz ich odporność na działanie wysokiej temperatury.

Dekoracje podszkliwne- należą do najstarszych metod zdobienia porcelany, nanoszone są najczęściej ręcznie na porowatą powierzchnie porcelany po jej pierwszym wypalaniu. Dekoracje podszkliwne wykonywane są przede wszystkim w tonacji kobaltowej oraz intensywnej żywej zieleni, ponieważ pozostałe kolory nie są odporne na działanie wysokiej temperatury, której poddawany jest zdobiony przedmiot w fazie ostrego wypalania.

Dekoracje wszkliwne- mogą być wykonywane na trzy sposoby, poprzez ręczne malowanie, przy użyciu folii lub metodą fond. Zdobienia przeważnie nanosi się na przedmioty o większych rozmiarach i te, które przeszły już proces drugiego wypalania. Dekorowane metodą wszkliwną przedmioty po raz kolejny umieszczane są w specjalnej kąpieli- pod warunkiem, że mają mieć jednakowy kolor, lub też zdobione ręcznie i ponownie wypalane 90 min w temperaturze 1250 stopni, aby dekoracja wtopiła się w porcelanę i przy późniejszym użytkowaniu była odporna na działanie większości czynników, np. zmywarek.

Dekoracje naszkliwne- podobnie jak w przypadku dekoracji wszkliwnych, istnieją trzy metody nanoszenia zdobień: ręczne malowanie, fond oraz kalka. Po zakończonym procesie ostrego wypalania, wzór nanosi się na glazurę, jeżeli w wybranym wzorze mają pojawić się żywe kolory, np. pomarańcz, czerwień, złoto bądź platyna, które nie są odporne na wypalanie w temperaturze 1400 stopni, wówczas nanosi się je stopniowo. Osobno wypala się wzory nanoszone kolorami odpornymi na działanie wysokiej temperatury, a w późniejszej kolejności wypalane są wzory nanoszone żywymi kolorami. Bogato zdobiona porcelana może być poddawana nawet sześciokrotnemu procesowi wypalania.

Złocenie- w procesie zdobienia porcelany złotem, używa się dwóch rodzajów złota: złota matowego oraz złota błyszczącego, które lśni czystym blaskiem. Porcelanowe przedmioty, ze złoconymi brzegi, wylewkami, uchwytami oraz stópkami, najprawdopodobniej były ozdabiane ręcznie, a to znacznie wpływa na wysokość ceny gotowego produktu.